| Part Number | 74HC00PW C4J |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 601780 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND 4-Element 8-IN CMOS 14-Pin TSSOP Bulk |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC00PW C4J |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC00PW C4J |
|---|---|
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Logic Function | NAND |
| Pin Count | 14 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Number of Element Inputs | 8 |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Number of Elements per Chip | 4 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 25(Typ)@2V|9(Typ)@4.5V|7(Typ)@5V|7(Typ)@6V ns |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Supplier Package | TSSOP |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 5.1(Max) x 4.4 x 0.95(Max) |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC00PW C4J |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC138APW,118.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G38DCUR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MM74HC373MTCX.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7SZ14P5X.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC74LCX244DTG.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVTH244APWR.pdf |
|
ON Semiconductor | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MC74ACT640DWG.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TXB0108RGYR.pdf |
|
ALPS | 11mm Metal Shaft Type Encoder 5-Pin Tray Download PDF datasheet for EC11J1524413.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 2-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC2G07GF,132.pdf |